ANA SAYFA           HASTA BAKICISI           YAŞLI BAKICISI             BAKICI HİMETİ             YATILI BAKICISI           YATALAK BAKICISI           HEMŞİRE BAKICI

İnsan beynindeki hatıraları, anılar ve öğrenilmiş yetileri günden güne silen, size geride unutkan bir insan bırakan hastalığın adıdır Alzheimer hastalığı. Günümüzde Alzheimer (alzaymır) hastalığı ile mücadele eden insan sayısı günden güne artmaktadır. Özellikle yaşlı bireylerde kendini gösteren bu hastalığa biraz daha yakından bakalım.

Alzheimer nedir?

Alzaymır hastalığı kısacası unutkanlıktır. Hatta o kadar ileri derece bir unutkanlıktır ki bir gün uyandığınızda yanınızda yatan eşinizi bile hatırlayamama tıpkı filmlerde olduğu gibi ben neredeyim, sen kimsin ve neden yanımda yatıyorsun gibi cümleler kurmanız içten bile değil. Tıbbi olarak anlatmak gerekirse beynin günbegün hafıza ve depolama fonksiyonlarını yitirmesidir.

Alzheimer hastalığı belirtileri nelerdir?

Pratik hesap ve işlemleri artık kolayca yapamıyorsanız, artık daha fazla unutmaya başlıyor ve kısa kısa notlar alıyorsanız, eskiden çok iyi bildiğiniz yolları ya da tarifleri artık daha zor hatırlıyorsanız, karakter ve ruh hallerinizde değişmeler var ise, çok basit konularda bile karar verirken zorlanıyorsanız maalesef sizde de alzheimer belirtileri başlamıştır.

Alzheimer testi nedir?

Çok basit 20-25 sorudan oluşan bu test sayesinde en azından Alzheimer hastalığı sizde baş göstermiş mi anlayabilirsiniz. Teste verdiğiniz cevaplara göre siz de kendinizi en azından bir ön değerlendirmeden geçirmiş olacaksınız. Alzheimer testi için bakabilirsiniz.

Alzheimer tedavisi nedir?

İşin özü alzaymır hastalığı tedavisi maalesef yoktur. Bu noktada hayati önem taşıyan nokta ise bu hastalığın teşhisinin erken konulması ve ilerlemesinin engellenmesidir. Yani amaç ilerleyen dönemlerde hastanın yaşam kalitesini en üst noktada tutmaktır. Şu anda tedavisi olmaması ilerleyen zamanlarda bu hastalığa çare bulunamayacağı anlamına da gelmiyor. Şu anda alzaymır tedavisi için ışık verici çalışmalar bilim adamları tarafından sürdürülmektedir.

Alzheimer için şifalı bitkiler

Doğa ananın alzheimer hastaları için sunduğu bazı hediyeler yok değil. Alzaymır hastalığı için şifalı bitkiler daha çok hafızayı güçlendirme amaçlı kullanılan bitkilerdir. Bu bitkiler ise horsebalm bir diğer adıyla monarda, biberiye, brezilya kestanesi, bakla, karahindiba, çemen otu, ginko, adaçayı, ısırgan otu ve gotu kola otudur.
Son bir hatırlatma ise sürekli beyin egzersizleri yaparak, bulmaca çözerek ve hafızamızı tazeleme amaçlı zorlarsak alzheimer hastalığına karşı bireysel anlamda en etkin savaşı vermiş oluruz.

Bir önceki yazımız olan  başlıklı makalemizde elma uykuyu kaçırır mı, hamilelikte kahve ve kahve kaç kalori hakkında bilgiler verilmektedir.

Sağdaki adam Alzheimer hastası. Çocuklarını ve daha bir çok kişiyi hatırlayamıyor.

Ancak ne zaman eşini görse hep aynı şeyi diyor; BENİM GÜZEL KARICIĞIM.!!

 

 


               
Hasta Bakıcısı | SiteMap |